Lojistikte Operasyonel İletişim

Posted by mptrcom
Category:

Lojistik; ürünlerin ve hizmetlerin ihtiyaç duyulan yerde ve ihtiyaç duyulan zamanda ulaştırılması için nakliye, envanter, depolama, malzeme idaresi ve ambalajlama gibi tüm işlemlerin zincirleme olarak takip edilmesi ve birleştirilmesi işlemidir. Doğru zamanda doğru fiyat ile doğru miktara sahip olmanın önemi lojistiğin işleyişini etkilemektedir. Lojistikte operasyonel iletişim lojistik süreci hakkında yapılan planlamaların doğru ve düzenli bir şekilde ilerlemesi açısından büyük önem taşır. Lojistikte iletişimin önemi olası bir problem karşısında hızlı bir şekilde çözüm üreterek sorunu ortadan kaldırma aşamasında da fayda sağlamaktadır.

Lojistiğin Önemi

Günümüzde faaliyet gösteren büyük işletmeler genel olarak lojistik desteğine ihtiyaç duymaktadır. Lojistik firmalar için oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise lojistik nakliye işlemlerinin işleyişini yönlendirirken aynı zamanda satın alma, müşteri hizmetlerini planlama ve yönlendirme gibi işlevlerde de görev almaktadır. Bu da firmanın iş gücünü hafifletirken aynı zamanda ürünlerin olması gereken zamanda ulaşmasını sağlar ve satış gücünün artışına destek sağlar. İyi bir lojistik için operasyonel iletişim oldukça önemlidir. Lojistik denince akla sadece taşımacılığın ve depolama işlemlerinin gelmesi kesinlikle yanlıştır. Lojistik, nakliyesi yapılan ürünlerin işleyişlerini ve hareketlerini yönetmekle de yükümlüdür.

Lojistikte Yapılan Çalışmalar

Lojistikte planlama ve yönetim en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Çünkü doğru ve planlı olarak yapılan çalışmalar işleyişin doğru ilerlemesi açısından büyük önem taşır. Bunun yanı sıra iletişim, doğru ve güvenilir bilgi ve hızlı lojistik en çok dikkat edilmesi gereken noktalardır. Nakliye sürecinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde sağlanması lojistiğin görevidir. Lojistik işleyiş sürecinde bilginin doğru zamanda, doğru kaynak üzerinden, doğru bir şekilde ve doğru maliyet ile temin edilmesi işlerin kusursuz bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemlidir. Titiz bir takip gerektiren bu süreçlerde çalışma planlamasının düzeni ve operasyonel iletişim en etkili yöntemlerdir.

Lojistikte Depo Sorumluluğu

Lojistik çalışmalarında depo sorumluluğu en önemli işlerden biridir. Depo stoklarının düzenli olarak ve belirli aralıklarla sayılarak stok takiplerinin yapılması gerekir. Yükleme planı hazırlamak, sevkiyat işlemlerini düzenlemek ve tüm siparişlerin belirtilen zamanda hazırlanmasını sağlamak depo sorumluluğu altındadır.