Taşımacılık sektöründe zaman çok önemli. İnsanların çalışma hayatı ve günlük yaşam içerisinde zamanla yarıştığı günümüzde, taşımacılık söz konusu olduğunda zaman kaybetmeleri ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle iş hayatı ile ilgili taşımacılık hizmeti alırken hızlı ve güvenli şekilde bu sürecin tamamlanması, kişilerin zaman tasarrufu yapmasını sağladığı gibi maddi kayıplarını da önlemektedir. Taşımacılık sektöründe zamandan kazanmak için son yıllarda hava yolu taşımacılığı çok sık tercih edilmektedir.

Eski yıllara baktığınızda hava yolu taşımacılığının pahalı bir sektör olduğu ve yetersiz uçak olması, teknolojinin uygun olmaması, maddi imkansızlıklar gibi nedenlerden dolayı sık sık tercih edilmediği görülür. Ancak son yıllarda gelişen teknoloji, hava yolu taşımacılığını ulaşılmaz fiyatlardan neredeyse her bütçeye uygun aralıklara getirerek daha sık tercih edilmesine neden oldu. Taşımacılık sektöründe hava yolu ile taşımacılık hizmetiveren firmalar, müşterilerine çok fazla avantaj sağladığı ve zamandan kazandırdığı için yakın mesafelerde bile tercih edilir bir hale geldi.

Hava yolu taşımacılığı genellikle orta veya uzak mesafelerde sizlere avantaj sağlamaktadır. Yakın mesafelerde zaman kaybı çok olmadığı için diğer ulaşım yolları da zaman konusunda avantajlı olmasına rağmen hava yolu taşımacılığı, yakın mesafelerde sunduğu konfor nedeniyle de tercih edilmektedir. Hava yolu taşımacılığında sadece insan düşünülmemelidir. Kargo hizmetlerinde de çok kısa sürede ulaşım sağladığından dolayı birçok firma tarafından tercih edilir. Özellikle günümüzde çoğu alışverişin internet üzerinden gerçekleştirildiği düşünüldüğünde bir ilden başka bir ile kısa sürede ulaştırılması gereken gıda ürünleri, çiçek gibi uzun ömrü olmayan ürünlerde hava yolu taşımacılığı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Karayolu ile 10 saatte alınabilecek yolu birkaç saat içerisinde kat eden ve büyük bir konfor içerisinde taşımacılık hizmetini sunan hava yolu taşımacılığında bir dezavantaj olarak fiyatlar söz konusu olmaktadır. Taşımacılık sektörü içerisinde en pahalı yol olarak hava yolu taşımacılığı kabul edilmektedir. Bu nedenle her bütçeye hitap etmese de, kısa sürede ulaştırılması gereken uzak mesafelerde birçok kişi için büyük bir rahatlık sağlaması nedeniyle zorunlu durumlarda ilk akla gelen yol olarak kullanılmaktadır.