Lojistik Firma Sorumlulukları

Posted by mptrcom
Category:

Lojistik firmalar ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleştirilen taşımacılık işlemlerinde meydana gelebilecek olan tüm gecikmeler, zararlar ve oluşabilecek tüm hasarlardan sorumludur.  Lojistik firmalar taşımacılık işlemlerini genel olarak taşıma belgeleri düzenleyerek gerçekleştirmektedir. Taşıma belgesi ile gerçekleştirilmekte olan nakliyat işlemlerinde hem firma hem de müşteri kendi sorumluluklarının daha çok bilincinde olmaktadır. Genel olarak taşıma ve nakliyat üzerine hizmet sunmakta olan lojistik firmalar hızlı, güvenilir ve sağlam taşıma garantisi ile insanların ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gerçekleştirerek güvenilir hizmet sunmaktadır. Lojistik firma sorumluluklarının başında taşınan eşyanın güvencesi gelmektedir. Taşıma işlemi esnasında kaybolan ve zarar gören tüm eşyalar için lojistik firmalarının tazminat yükümlülüğü bulunmaktadır.

Lojistik Firmaların Görevleri

Lojistik firmalar kişilerin talep ve istekleri doğrultusunda ürünleri belirtilen adresten teslim alıp yine kişilerin talep ve istekleri doğrultusunda belirtilen adrese güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslim etmekle yükümlüdür. Lojistik firmalar ürünün araca yüklendiği andan itibaren ürün teslim edilene kadar o ürünün tüm sorumluluklarını kabul eder ve ürünü belirtilen adrese belirttiği süre zarfında ulaştırmakla görevlidir. Lojistik firmalar zarar gören ürünlerin bedelini ödemekle yükümlüdür ancak ürün için ödenecek olan tutar ürünün değerine göre değişkenlik sağlamaktadır. Lojistik firmaların görevlerinin başında ürünleri adresten alıp belirtilen adrese sorunsuz bir şekilde teslim etmek gelse de bu ürünleri taşımacılık belgesi ile taşımak ve sigortalı taşımacılık işlemleri gerçekleştirmek de lojistik firmaların görevleri arasındadır.

Lojistik Firmalarda Belgeli Taşımacılık

Lojistik firmalar hem kendi güvenliği hem de müşteri güvenliğini sağlamak için belgeli taşımacılık hizmeti sunmaktadır. Lojistik firmalarda belgeli taşımacılık işlemi müşteri ve firma arasında büyük bir güven bağı kurmayı sağlamaktadır. Bunun nedeni ise belgeli taşımacılıkta düzenlenmekte olan sözleşmede firmanın ve müşterinin tüm sorumlulukları ve beklentileri yer almakta olduğundan her 2 taraf da bu kurallar doğrultusunda hareket etmektedir. Çünkü belgede yazan anlaşma dışında yapılan her durum cezai işlemlere neden olabilmektedir. Belgeli taşımacılık sayesinde firma müşterinin beklentilerini ve yapması gereken işlemleri bildiğinden daha bilinçli bir çalışma sağlanır. Müşteri ise kendini ve eşyalarını daha güvende hisseder.