Günümüzde tüm dünya adeta avucumuzun içinde. Tek bir tuşla bir başka ülkeden dahi anında alışveriş yapma şansına sahibiz. İnternet alışverişlerinde, birçok kişi için kargonun ulaşma süreci çok önemli. Bunun bilincinde olan firmalar, en kısa sürede kişilerin mallarını zamanında yerine ulaştırmayı hedefleyerek hizmet vermeye devam ediyor. Peki, internet üzerinden binlerce kilometre uzaklıktan yaptığınız alışverişin sizlerin ellerine hangi yolları aşarak ulaştığını hiç düşündünüz mü? Son yıllarda çok daha büyük önem taşımaya başlayan taşımacılık sektörü, bu anlamda her geçen gün bir tık daha önemli olmaya başlamaktadır.

Taşımacılık sektörü içerisinde özellikle çok uzak mesafelerden malların ulaştırılması için tercih edilen yollardan biri de deniz yolu taşımacılığı. Deniz yolu taşımacılığının kişilere sağladığı taşımacılık avantajlarından faydalanabilmek için elbette öncelikle taşımacılığın gerçekleşeceği il veya ülkenin denize kıyısı olması gerekiyor. Denize kıyısı olan şehirlerde taşımacılık hizmetleri düşünüldüğünde daha ucuz bir yöntem olduğu için deniz yolu taşımacılığının kullanımı da giderek artış gösteriyor.

Deniz yolu taşımacılığında ulaşım yolu olarak gemilerden faydalanılmaktadır. Hava yolu taşımacılığında taşınması mümkün olmayan boyutta ve kilodaki malların taşınması, kara yolu taşımacılığında ise kısa sürede ulaşması mümkün olmayan, ulaşması aylar sürecek mesafeleri daha sürede ulaşılır kılan bir yol olduğu için deniz yolu taşımacılığı sık sık tercih edilmektedir. Ülke içerisinde gerçekleştirilen taşımacılık işlemleri için çok elverişli ve sık sık tercih edilen bir yöntem olmasa da uluslararası taşımacılık söz konusu olduğunda ilk akla gelen yol, deniz yolu taşımacılığı olarak anılmaktadır.

Deniz yolu taşımacılığı, en ucuz taşıma yöntemi olarak sektör içerisinde ön plana çıksa da birçok farklı avantajı da beraberinde sunmaktadır. Karayolu taşımacılığında yol boyunca sarsılma vb. durumlarda taşınan ürünlerin hasar alması söz konusu olabilir. Ancak deniz yolu taşımacılığı incelendiğinde sarsılmadan kaynaklı oluşabilecek zararlar en aza inmekte, yok denilecek kadar azalmaktadır. Bu nedenle de hassas ürünlerin taşınmasında daha çok tercih edilen bir yöntem olarak bilinir. Deniz yolu taşımacılığı, sadece malların taşınmasında değil, kereste, petrol, maden taşımacılığı gibi ürünlerin taşınmasında da tercih edilen bir yöntemdir.